Alumni » Hall of Fame

Hall of Fame

All are welcome to attend on January 20, 2024 as we induct new members into the St. Mary's South Side Catholic Hall of Fame. 
 
 
1969-70 Soccer Team
Louis J. McKenna, '48
Valentine L. Pelizzaro, '51
Robert Rumping, '55
Gregory J. Divis Sr., '58
Robert E. Robben, '62
Vincent A. DeGreef, '64
Robert Matteson, '70
Thomas M. Garavaglia Jr., '72
Coach Vern Winter
Dennis P Long, '53 Dragon Leadership Award
Bro. William R. Kennealy, S.M., '41 Meritorious Service Award
1971 Football Team
Robert G. Brunette, '45
Carl Bellers, '47
Thomas Ahrens, '55
Lawrence J. Gazall, '56
Thomas H. Carter, '61
David J. Wobbe, '66
Donald L. Ries, '70
Keith A. Meyer, '80
Coach Edward Perniciaro, Sr., '55
Joseph J. Kramer, '62 Meritorious Service Award
1941-42 Basketball Team
Carl C. Sinovic, '44
Floyd J. Lahay, '44
John A Kadlec, '46
Joseph Gummersbach, '55
Joseph H. Wessels, '67
Gregory T. Fairchild, '72
Jeffery R. Campbell, '81
Stephen W. Thurmer, '82
Coach Fred A. Hoyt, '50
Bro. John Haug, S.M. Dragon Leadership Award
Robert E. Kresko, '52 Meritorious Service Award
1955 Football Team
Harold J. Travis, '39
David E. Gudermuth, '44
Joseph F. Lyles, '47
James H. O'Reilly, '52
Fred W. Weisel Jr., '54
Donald J. Johnson, '68
Michael W. Murphy, '75
Daniel T. Murphy, '76
John A. Oberlohr, '57 Meritorious Service Award
1961 Football Team
Joseph J. Wehrle, '42
Robert J. Schillinger, '52
Richard H. Mueth, '56
Gerald Everding, '57
David C. Robben, '60
Kenneth M. Lehrmann, '68
James Bokern, '70
Ronald W. Suda, '74
Coach Jim Donley
1966-67 Basketball Team
Frank J. McFarland, '44
William F. Soukup, '48
Richard H. Meisemann, '51
Charles D. Schmitt, '54
Dennis W. Corcoran, '59
Walter R. Dawson, '62
Michael F. Robben, 64
James R. Guttmann, '70
Mark C. Wilbers, '78
Patrick J. McGauley, '79
Thomas R. Madden, '85
Timothy Divis Sr., '63 Meritorious Service Award
1950 Baseball Team
Donald C. Franke, '50
Anthony J. Vierling, '51
Douglas L. Pott, '54
Joseph A Fiorino, '59
James V. Rotermund, '65
Dennis D. Werner, '70
Robert G. Furrer, '72
Joseph M. Lackner, '80
David Boncek, '81
Thomas E. Rolf, '56 Meritorious Service Award
1975-1976 Basketball Team
Joseph A Green, '45
Donald J. Winkler, '53
Henry C. Midden, '56
Michael C. Christanell, '63
Thomas W. Kreft, '65
Michael Auterman, '69
Dennis Vaninger, '70
Gregory Divis Jr., '84
Mark A. Clark, '86
William J. Schicker, '52 Meritorious Service Award
1955-56 Soccer Team
Kevin Missey, '70
David J. Paddock, '82
David Bozdeck, '84
Jeff S. Robben, '84
Joseph R. Divis, '88
Mark V. DeGreeff, '88
James C. Conrads, '37 Meritorious Service Award
Roy "Duffy" Morton, '53 Meritorious Service Award
1957 Football Team
Joseph Garagiola, '43
Richard (Dick) Armbruster, '48
Robert Radomski, '48
Daniel R. Ketcherside, '66
Joe Plassmeyer, '80
James J. Robben, 87
Richard L. Mullen, '91
Marquis Williams, '93
Martin L. Duggan, '38 Meritorious Service Award
Frank J. Bommarito, '52 Meritorious Service Award
1995 State Championship Soccer Team
Bill Godefroid, Coach
Ed Barry '48
Ken Gabel '66
Frank Flesch '71
Don Buehler '74
Tim Berra '81
John Tajkowski '87
Tony Davis '91
Fred Wessels '64, Meritorious Service
Lynn Barnett '66, Meritorious Service
Francis Sohm, Coach
Stan Kostecki, '56
Bill Marstall, '67
Bob Giegling, '81
Jeff Mueth, '81
Robert Dudley, '83
Chris Divis, '90
Joe Dressel, '92
Nick Bokern, '96
Ed Auer, '41, Meritorious Service
Mike Lowe '73, Meritorious Service
1999 State Championship Soccer Team
1999 State Championship Volleyball Team
James Sullivan, '54
Charles M. Nash, '59 posthumously
Henry Graef, Jr. '73
Thomas Fleming, '77
Charles A. Nash, '81
Joseph Dudley, '86
Matthew Giegling, '86
Kevin Spradling, '97
Kyle Weindel, '99
Joseph Simokaitis, '01
Very Reverend Edward M. Rice, '78, Meritorious Service
1972 State Runner-up Soccer Team
James Cooper - '62
Chris Carenza - '70
John Roeslein - '71
Ed Kopff - '77
Joe Flecke - '79
Ross Besch - '88
Bob Smith - '97
Paul Miles - '97
Randle Kerr - '98
Pete Cacciatore - '02
Kevin Hacker – Meritorious Service